Data Interpretation Questions for Competitive Exams
Data Interpretation: Data Interpretation Questions are usually asked in all competitive exams like SSC, SBI, IBPS, RBI, LIC, RRB, AAI, DRDO, ISRO, NTR, FSSAI, CWC, LIC, SSC CGL, Railways and other state government exams. Data Interpretation questions require clear observation of charts like pie chart, bar chart, radar chart, line chart, table chart. On this page, we are providing all varieties of Data Interpretation Questions along with previous year Data Interpretation Questions. Data Interpretation Questions are usually based on basic knowledge of arithmetic & fast calculation which includes good command on multiplication, division, addition, subtraction along with Vedic Math. Data Interpretation Questions is a very important section of Quantitative Aptitude. Most of the questions come from Data Interpretation in Quantitative Aptitude section.
Set-21 Percentage wise distribution of the number of mobile phones sold by a shopkeeper during six months
The respective ratio between the number of mobile phones sold by Samsung Company and Nokia company during six months
1. If the shopkeeper earned a profit of Rs. 433/- on each mobile phone sold of Nokia Company during October, what was his total profit earned on the mobile phones of that company during the same month?
Ans:4 Number of mobile phones sold in the month of October = 45000 × 8/100 = 3600 Number of mobile phones sold by Nokia Company in the month of October = 3600 × 5/12 = 1500 Total profit earned by Nokia company in the month of October = 1500 × 433 = 649500
2. What is the respective ratio of the number of mobile phones sold of Nokia Company during July to those sold during December of the same company?
Ans:3 Total number of mobiles sold in the month of July = 45000 × 17/100 = 7650 Mobile phones sold by Nokia company in the month of July = 7650 × 7/15 = 3570 Total number of mobile phones sold in the month of December = 45000 × 16/100 = 7200 Mobile phones sold by Nokia company in the month of December = 7200 × 9/16 = 4050 Required ratio = 3570/4050 = 357/405 = 119/135 = 119 :135
3. The number of mobile phones sold of Samsung Company during July is approximately what percent of the number of mobile phones sold of Samsung Company during December?
Ans:5 Number of mobile phones sold in the month of July = 45000 × 17/100 = 7650 Number of mobile phones sold by Samsung company in the month of July = 7650 × 8/15 = 4080 Number of mobile phones sold in the month of December = 45000 × 16/100 = 7200 Number of mobile phones sold by Samsung company in the month of December = 7200 × 7/16 = 3150 Required per cent = 4080/3150 × 100 = 129.52 = 130
4. What is the total number of mobile phones sold of Nokia Company during August and September together?
Ans:1 Number of mobile phones sold in the month of August = 22/100 × 45000 = 9900 Number of mobile phones sold in the month of September = 25/100 × 45000 = ¼ × 45000 = 11250 Number of mobile phones sold by Nokia company in the month of August = 9900 × 5/9 = 5500 Number of mobile phones sold by Nokia company in September = 11250 × 2/5 = 4500 Total number of mobile phones sold in August and September by Nokia company = 5500 + 4500 = 10000
5. If 35% of the mobile phones sold by Samsung Company during November were sold at a discount, how many mobile phones of Samsung Company during that month were sold without a discount?
Ans:3 Number of mobile phones sold in the month of November = 45000 × 12/100 = 5400 Number of mobile phones sold by Samsung company in the month of November = 5400 × 7/15 = 2520 Number of mobile phones sold by Samsung Company in the month of November without a discount is, =2520*(65/100) =1638
Set-22 Production of two types of iron of various companies Table I: Total production of two types of iron (in tons)
Table II: ratio of production of two types of iron: iron-I & iron –II
6. The production of iron-i by company D in 2012 is approximately what per cent of production of iron-I in 2014 in the same company?
Ans:1 Production of iron-i by company D in 2012 = (876/219)*100=400 Production of iron-i by company D in 2014 = (1274/49)*24 = 624 Percent = (400/624)*100 = 64.10
7. In 2014, in how many companies production of type – I iron is more than that of type-II iron?
Ans:3 By observing the ratios table only two companies A&C have more type-I production
8. For how many companies did the production increase/decreases every year from that of the previous year?
Ans:4 By observing the tables company D increased continuously
9. Production of B increases by 10% in 2016 and production of C decreases by 10% in 2016 in comparison to 2015. If the ratio of production remains the same as in 2015, find the ratio of production of type-i to type-ii iron for both the companies together.
Ans:2 Production B in 2016 = 782 + 78.2 = 860.2 =860 Ratio = 14:9 type-i=518 type-ii=342 Production of c in 2016 = 665 – 66.5 = 598 Ratio = 62:71 type-i=248 type-ii=284 Ratio of type-I to type-ii= 483:313 (approx)
10. Ratio of Production of iron-I of company E in 2013 to the production of iron-II in same company in the year 2014?
Ans:1 Production of iron-I of company E in 2013 = (406/14)*3=87 Production of iron-II of company E in 2014 =(874/23)*13=494 Ratio =87:494